אנשים שונים הסובלים מבעיות אורתופדיות, מקבלים לעתים המלצה ללכת עם מדרסים. מדרסים הם אביזרים המוכנסים לתוך הנעליים ומשנים את חלוקת העומס של משקל הגוף על כפות הרגליים. חלוקת העומס על ידי המדרסים משנה את היציבה, מסייעת בהפחתת כאבים שונים ובולמת זעזועים. רגע לפני שנבין מהם מדרסים יעילים ומהם המאפיינים שלהם, כדאי שנכיר קצת את כף הרגל שלנו…

כף הרגל

רגע לפני בחירת מדרס לרגל, חשוב שנבין מהי כף הרגל ומה היא כוללת. בכף הרגל יש כמה עצמות: עצם העקב ועצם הערקום, עצם הקוביה, עצם הסירה, שלוש עצמות הטריז המופרקות עם עצמות המסרק ועצמות אצבעות כף הרגל. בין כל אלו יש מפרקים שונים: מפרקים בין עצם הסירה ועצם הקוביה ובין עצמות הערקום והעקב, מפרקים בין עצמות המסרק לבין עצמות שורש כף הרגל, מפרקים בין הגלילים לעצמות המסרק, מפרקים בין עצמות אצבעות כף הרגל ובין הגלילים, מפרק הערקום והעקב, והקרסול שיש בו מפרק בין עצם הערקום לבין השוק.

לא לחינם מדרסים יכולים לעשות שינוי משמעותי, שהרי כל שינוי ביציבה מעביר את המשקל ממפרק כזה למפרק אחר ויכול לסייע במצבים רפואיים שונים.

באילו בעיות רפואיות מדרסים יכולים לסייע ולתמוך? במה הם יעילים?

יש מצבים שונים בהם מדרסים המשנים את חלוקת משקל הגוף על כף הרגל עשויים לסייע:

  • יש אנשים שסובלים מנקעים חוזרים בכף הרגל. כשלא חל שינוי ביציבה ובחלוקת המשקל, ההחלמה ארוכה יותר והופעתם היא בתדירות גבוהה יותר, מדרסים יכולים להוות פתרון מצוין. מדרסים הוכחו כמסייעים בהפחתת נקעים ומזרזים את משך ההחלמה.
  • סוכרת מובילה בין השאר לפצעים וכיבים בכף הרגל ומדרסים רכים מפחיתים את כמות הכיבים והפצעים. כמו כן, הם עשויים להפחית את הלחץ על כיבים קיימים ומזרזים את החלמתם.
  • מדרסים משמשים כבולמי זעזועים וכתמיכה לכף הרגל. במקרים של פלטפוס או בעיות אורתופדיות אחרות בכף הרגל, הם עשויים לסייע.
  • מדרסים מסייעים במניעת שלפוחיות ויבלות בכפות הרגליים מעצם הפחתת העומס על אזורים ספציפיים.
  • כאשר מעבר הדם לא מתאפשר באופן חופשי בחלק הקדמי של כף הרגל, מדרסים עשויים להפחית את העומס על אזור זה ובכך לשפר את מחזור הדם.

מדרסים יקרים וזולים

יש מדרסים שונים כגון מדרסי ספורט, מדרסי גובה, מדרסי שעם, מדרסים ביו מכניים ומדרסי סיליקון. חשוב מאוד להבין כי רק אורתופד עם ניסיון, ידע והבנה מספקת בתחום, יוכל להתאים את סוג המדרס ואת גודל המדרס למטופל.