השימוש במדרסים הוא אחד הפתרונות האורטופדיים הנפוצים ביותר, הם קלים לשימוש, ניתן לייצר אותם במגוון צורות ובהתאם לסוגים שונים של בעיות אורטופדיות והם מסייעים פעמים רבות בפתרונן. בתוך קטגוריית המדרסים, ניתן למצוא מדרסים מקצועיים ואיכותיים.

מדרסים ביומכניים

מדרסים ביומכניים הם מדרסים, אשר משפיעים באופן ממוקד יותר על כף הרגל, בהשוואה למדרסים מסוגים אחרים. הסיבה לכך נעוצה באיכות החומרים מהם מיוצר המדרס הביומכני, שהיא בדרך כלל גבוהה יותר. בדרך כלל, הם מיוצרים מגרפיט או מפולאוניל (סוג של חומר פלסטי). מדרסים אלו כוללים גם בולמי זעזועים.

הייחוד של מדרסים ביומכניים

בין מדרסים ביומכניים לבין מדרסים מסוגים אחרים ישנם שלושה הבדלים עיקריים. ההבדל ראשון נוגע לסוג החומרים שמהם מיוצרים המדרסים: בעוד שהמדרסים נפוצים עשויים ממגוון חומרים, שמעניקים להם רמות קשיחות שונות, הרי שמדרסים ביומכניים נוטים להיות מעט קשיחים יותר.

מכאן נובע ההבדל השני, שהוא סוג הבעיות שעבורן מומלצים המדרסים הללו: מדרסים ביומכניים לא מומלצים עבור אנשים, הנושאים מבנה מסוים של כף הרגל. במקרה של הכנסת מדרס מקצועי ביומכני לכף רגל כזו, הבעיה רק תוחרף. ההבדל השלישי נוגע לעמידות לאורך זמן: המדרסים הביומכניים מחזיקים מעמד פרק זמן הרבה יותר ארוך מהמדרסים הנפוצים, בייחוד אלו שנמכרים בזול ברשתות השיווק. מדרסים איכותיים יכולים להחזיק מעמד אף לאורך תקופה של שלוש שנים. עדות לאיכותם של המדרסים הללו היא השימוש הגובר שספורטאים רבים עושים בהם.

התאמת המדרסים

כמו כל מוצר אורתופדי, גם מדרסים אורטופדיים ברמה גבוהה דורשים התאמה מצד איש מקצוע. לאחר שמופיעות לכם בעיות גב או כאבי רגליים, יש לגשת לרופא מומחה, אשר יידע לזהות את הבעיה ולהמליץ לכם על המדרס הנכון (מדרס ביומכני או מדרס אחר). ההתאמה של המדרס הנכון מתבססת על אורח החיים של המטופל, על מבנה כף הרגל וכמובן- על סמך הבעיה האורטופדית. במידה והרופא המליץ לכם על מדרס ביומכני, יש לבצע את ההתאמה, על ידי הכנסת כף הרגל לתבנית מיוחדת (תוך כדי ישיבה), שקולטת את מבנה כף הרגל.

לאחר התאמת המדרסים, יש להתחיל את השימוש בהם באופן מדורג, שכבכל יום, השימוש במגרסים מתרחב לעוד ועוד שעות. כמו כל טיפול רפואי מתמשך, גם כאן ישנו צורך להגיע לביקורת אצל הרופא אחת לכמה זמן, לפי ההמלצה שלו. הביקורת נועדה לראות את השינויים בכף הרגלף שחלים בהשפעת השימוש במדרסים ובכך להתאים מדרסים חדשים, אם יש בכך צורך.