הפעם נדבר על נפיחות ובצקות ברגל, בגופנו יש שני מערכות נוזלים, מערכת הדם ומערכת הלימפה.  את מערכת הדם אנחנו מכירים היטב: הלב שהוא משאבה שעובדת ללא הפסקה, דוחף דם מחומצן לעורקים ומהם עד לנימים כך שנוזל הדם מגיע עד התאים, גם אלו המרכיבים את העצמות, הדם חוזר דרך הורידים ללב, בדרכו עובר סינון ומצטייד בחמצן מהריאות. זו מערכת סגורה שעובדת כל הזמן בצורה בלתי רצונית…

מערכת הלימפה

מערכת הלימפה מנקזת את הלכלוך בתאים. התא מעבד את הדם ומרכיביו ומפריש את ה"לכלוך" למערכת הלימפה. "נוזל" הלימפה איטי בתנועתו, מעין ג'ל או דייסתי בתנועתו ומכיל בתוכו הרבה שאריות חלבונים, זו מערכת שהיא לא נוזלית כמו הדם! היא כבדה בתנועתה ובמשקלה.
המנגנות שמוציא את נוזלי הלימפה מהרגליים עובד ויעיל רק בזמן הליכה. נוזלי הלימפה שואפים להשאר בקצה הרגל ולא לטפס מעצמם לכוון הבטן, המנגנון שמעלה ומוצאי את נוזלי הלימפה מהרגל יושב בכרית הרכה של העקב, תראו בדמיון מעין בלוח שטוח היושב בכרית הרכה של כף הרגל וכל אימת שדורכים ומפעילים משקל על כף הרגל הבלון דוחס כמות קטנה של נוזלי לימפה כלפי מעלה ועבודת שרירי הרגל ממשיכים ומעלים את נוזלי הלימפה לכוון הבטן.
מכן אנו מבינים שאם אנחנו יושבים ולא זזים, כלאמר לא מפעילים את המנגנון הרגל עלולה להתנפח ותופעת הבצקת תופיע ברגליים.

כל עוד אין נפיחות הפתרון פשוט, ללכת ככל היותר, הליכות ספורטיביות שגורמות בצורה יעילה למנגנון זה לתפקד נכון. במאמר הבא נלמד על הדרכים לטפל בבצקות.

מאמר זה נכתב ע"י להב שמואל, אורטוטיסט מומחה בעל הכרת מעמד של משרד הבריאות.

להב שמואל-מנכ"ל
מכון אורתופדי ברזילי-להב ופארו מדיקל ישראל
ביאליק 79
רמת-גן
טל: 03-6121070
נייד: 052-2450955