למרות שישנם פיתולים טבעיים בעמוד השדרה, אסור שיהיה פיתול הצדה, פיתול כזה נקרא עקמת. העקמת מופיעה כמו האות "C" או עקמת גרועה יותר הנקראת עקמת כפולה וסימנה הוא בדומה לאות "S"…

צורת בית החזה, עלול להשתנות, כאשר ישנה עקמת. תופעות ידועות הן כתף אחת גבוהה, או גובה ירכיים שאינו שווה. ניתן למצוא כי העקמת יכולה להיות מולדת, במידה וחוט השדרה לא התפתח נכון בזמן ההיריון. ניתן למצוא גם סוגים  של סקוליוזיס הנוצרים כתוצאה ממחלה עצבית, מחלת שרירים, חבלות שונות וכדומה. ישנה סוג של עקמת שהיא גם נפוצה שנגרמת כתוצאה מכך שעמוד השדרה אינו גדל. אף מדען או רופא, אינו יודע מה הסיבה לכך ואין דבר שיכול למנוע אותה. בעיני ילדים ומבוגרים, העקמת לא נחשבת לבעיה. השאלה היא בעצם, מדוע בכל זאת יש לטפל בעקמת? ילדים ומבוגרים, עלולים לסבול מבעיות כמו החמרה במחלה שתגרום לעיוותים אסטטיים, כאבי גב חזקים, קשיי נשימה ועוד. בקרב מבוגרים, הטיפול הוא קשה יותר ואילו, בקרב ילדים, קל יותר להתגבר על הבעיה ולמנוע בעיות בעתיד.

עקמת בגב

ברגע שמתחילה  עקמת בגב, יש לעקוב אחר התקדמותה. בדרך זו, ניתן לאבחן את העקמת בשלביה הראשוניים. במידה וישנה החמרה, ניתן לטפל בה באמצעות מתקן מיוחד, שיכול למנוע ניתוח. באמצעות בדיקה גופנית וצילום רנטגן, ניתן לראות את מורת החוליות של חוט השדרה ולאבחן את השלב של העקמת. לעיתים קרובות, משתמשים במחוך מיוחד, המיועד לטפל בבעיית עקמת בגב. יש להרכיב את המחוך, בכל שעות היממה, עד תום תקופת הגדילה, כאשר מדובר בעקמת בקרב ילדים.

כל המחוכים, מוסתרים ע"י הבגדים ואי אפשר לראות את המחוך כלפי חוץ. המחוך מותאם אישית, לכל מטופל, והוא מטופל בשיתוף הרופא האורתופד והאורתותיסט שהוא טכנאי האורתופדיה המתמחה בהכנת מחוכים, המותאמים באופן אישי לכל מטופל, בהתאם לשלב העקמת. המחוך, מחזיק את חוט השדרה לאורך זמן בצורה ישרה. המחוך המיועד לטיפול בעקמת, עשוי מפלסטיק ומותאם כך, שיהיה צמוד לגוף מעל הירכיים. במידה וישנו כיפוף קדימה של חוליות הצוואר יש להוסיף תומך העשוי מתכת לצוואר.

טיפולים לעקמת במכונים אורתופדיים מתקדמים

טיפול בעקמת, יכול להתבצע בכל גיל ואצל כל אדם. ככל שהעקמת, נמצאת בשלביה ההתחלתיים, כך יהיה קל יותר  יהיה לעצור את החמרתה. גם אם אתם בגיל מתקדם, במכון האורתופדי, להב ברזילי מתמחים בטיפולים בעקמת הגב, מהקלים ועד הקשים. ניתן למצוא, מגוון רב של טיפולים באמצעות טובי המומחים בתחום של אורטופדיה במכון האורתופדי של ברזילי להב המציע טיפולים פיזיוטרפיים, מכשירים לטיפול בעקמת ועוד.