עקמת בגב היא בעיה אורטופדית חמורה, שבה עמוד השדרה איננו ישר, כמו שהוא צריך להיות, אלא הוא מעוקל. הדבר הזה מתרחש, כאשר חוליות מעמוד השדרה סוטות מהמקום בו הן אמורות להימצא, ימינה או שמאלה. עקמת בגב מתפתחת בתהליך הדרגתי, שנמשך על פני מספר שנים, כך שככל שהזמן עובר, העקמת נעשית חמורה יותר ובולטת יותר לעין…

עקמת בגב

חלק מתסמיני התופעה בולטים לעין- ניתן לראות את חוליות עמוד השדרה בעיקול וכן ניתן לראות שהכתפיים לא שוות בגובהן, שהצלעות לא סימטריות ועוד. מעבר לכך, עקמת בגב גורמת לכאבים בביצוע פעולות ים-יומיות שונות, כגון הרמה של חפצים, כאבי גב בעמידה ממושכת ועוד. למרות הדמיון בינה לבין בעיה אורטופדית אחרת- גיבנת- העקמת שונה ממנה: העקמת היא סטייה של החוליות הצידה, בעוד שבגיבנת, חלק מהגב העליון מתרומם כלפי מעלה.

סיבות להופעת העקמת בגב

הרופאים לא בדיוק יודעים מהם הגורמים להופעתה של עקמת בגב. בהתאם לכך, ניתנו הסברים שונים, אפשריים, להתפתחות הסימפטום: עקמת יכולה להיגרם, למשל, במקרה של שינוי במערך האיברים הפנימיים (אם איבר מסוים יצא בניתוח והוכנס אחר במקומו, מה שמשנה את סדר האיברים בתוך הגוף). עקמת אובחנה גם כהפרעה תורשתית, כלומר כזו שעוברת מההורים לילדים (אם כי לא באופן מוחלט). על פי רוב עקמת מתגלה לאחר מספר שנים של התפתחות התופעה. כמו שיוסבר בהמשך, טיפול בעקמת הוא טיפול ממושך, כך שישנה חשיבות לגילוי מוקדם ככל האפשר של הבעיה, להשגת טיפול מוצלח. ישנו הסבר נוסף, שפשוט מתאר את העקמת כתופעה שאין לה הסבר- תופעה שפשוט מתרחשת לפתע, ללא כל סיבה מוקדמת.

אמצעי הטיפול בעקמת

כדי לרפא עקמת בגב, יש מגוון של אמצעי טיפול, שמצריכים עבודה לאורך זמן, על מנת לרפא את התופעה. האמצעי העיקרי לריפוי העקמת הוא טיפול פיזיותרפי מתמשך, במסגרתו ינסו לאתר את הגורמים לעקמת ולהתאים תוכנית טיפול, שיחזירו את החוליות למקומן. מעבר לכך, ניתן להשתמש באמצעים אורטופדיים שונים, שמולבשים על הגוף לאורך זמן ושפועלים להחזרה למצב תקין.

דוגמה לאמצעי כזה הוא מחוך אורטופדי מיוחד, אשר מולבש על הגב של המטופל. האמצעי האינטנסיבי ביותר לטיפול בעקמת הוא ניתוח, אשר במסגרתו מוחזרות החוליות שסטו למקומן. אמצעים אלו ואמצעים נוספים (כמו תרגילי פילאטיס), נקבעים למטופל על ידי הרופא, על סמך חריפותה של העקמת: ככל שהעקמת תהיה בולטת יותר לעין, כך ייעשה שימוש באמצעים חזקים וממשוכים יותר, לאורך זמן.

Enregistrer